Interiér

Obrazy na stenu sú vždy vyjadrením toho, kto ste a po čom túžite

Zamýšľali ste sa nad tým, prečo niekto má vo svojom interiéri viac obrazov a niekto žiadny? Pre pochopenie toho, prečo sme ta rozdielni je nutné pochopiť pestrosť človeka samotného. Každý máme iné prednosti, zážitky, koníčky a záujmy. Sú umelecky cítiaci ľudia, ktorí používajú umenie viac ako nábytok, na zdokonalenie interiéru. Obrazy na stenách sú v prvom rade dekorácia a skrášlenie, či oživenie priestoru.

Kto ste a čo cítite

Na pochopenie, prečo je na obraze machuľa s bodkou, alebo reálne rospoznateľná postava, je ťažké napísať akúkoľvek psychologickú analýzu. Umenie, ktoré bežný človek nepovažuje za umenie, môže byť krásne len preto, že autor má osobitnú charizmu a neznalec autora nemusí uznávať jeho dielo. Machuľa s bodkou je dnes ako dielo braná s povedomím o tom, kto je autor. Obrazy a obrázky morbídne až temné, na ktorých je táto temnota viditeľná a rozpoznateľná, môžu byť zavesené v miestnosti človeka, ktorý obľubuje gotický, či temný štýl. Sám nemusí byť bezprostredne satanov poručník, no v prípade príliš morbídnych motívov je celkom možné, že takýto človek má v sebe vnútorný nepokoj, alebo len priveľkú vášeň v temnote a motívoch. Fascinujúci svet to môže byť pre neho aj v prípadoch, kedy je ovplyvnený filmom alebo počítačovými hrami.

zdroj: obľúbené sú taktiež reprodukcie skutočných obrazov, napríklad prístav za pár eur.

 

Skôr sa ale stretávame s krásnymi motívmi. Krajinkami a obrazmi, z ktorých vyžaruje pokoj. Prečo? Jednoducho preto, že sami túžime po útulnom domove, prostredí mieru a pokoja. Obrazy a tváre na nich dodávajú miestnosti eleganciu a pokoj. Vtipné obrázky môžu vyjadrovať humor ukrytý aj v majiteľovi tohto obrazu a majiteľovi bytu. Dnes nie je bežné nechávať v bežnom interiéri slovenskej rodiny obrazy mimoriadne cenné, honosné šľachtické maľby a podobne.  Tie domácnosti, v ktorých sa môže objaviť cenný kúsok a vedia o ňom, obrazy vešajú na dôležité miesto, aby bolo dielo na očiach. Z jednoduchých dôvodov, pretože obraz bol pre takýto účel vytvorený.

Pre ozajstných milovníkov umenia je obraz viac ako len obrázok. Niekedy je to investícia. Prihliada sa aj na rám. Dôraz sa kladie na pôvod obrazu a každý skutočný znalec má v hlave aspoň približnú hodnotu ak nie svojho diela, tak aspoň príbuzného. Takéto diela ale nie sú v bežných domácnostiach, kam zavítate na návštevu. Len výnimočne sa stane, že majiteľ krásneho obrazu s vysokou hodnotou ani len netuší, že má doma originál.  

zdroj: delený obraz

Moderné obrazy

Dnes sú populárne obrazy rozdelené, či obrazy, ktoré zachytávajú len detail niečoho celkom obyčajného. Rozkrojené jablko, pomaranč, starý múr a niečo zaujímavé na ňom. Detail, ktorý má posilniť možno zmysly, rozjasniť deň. IKEA kedysi spropagovala obrazy na plátne, v skutočnosti len fotografiu mesta, či ulice, kde je farebným prvkom len jeden. V čiernobielom New Yorku žlté taxíky, alebo čiernobielom Londýne len červená telefónna búdka. Detské izby využívajú veľké farebné maľby animovaných postavičiek.

zdroj:  Obraz BRIDGE

Maliari, ktorí za poplatok vytvoria celé veľké dielo na bielu fasádu svoje služby ponúkajú zväčša na internete. Zväčša sú to motívy Disney, alebo Mimoni, či svojho času často Minecraft. Tie chceli deti na stene. Múdro riešené obrazy sú však lepšie preto, že sa dajú jednoducho vymeniť bez potreby zoškrabovania omietky. Hitom sú za každých ikolností plagáty obľúbených filmov a postavičiek.

zdroj: Votrelec plagát