Spálňa

Matrace na spanie. Vlastne, ktoré sú najlepšie?

Pre dobrý spánok je okrem kvalitnej postele dôležitý aj vhodný matrac. Možno máme pocit, že niektoré predajne príliš venujú pozornosť marketingu a zdravotnej stránke, no  nie je to len tak pre nič za nič. Pri nákupe a výbere nového matraca by sme mali myslieť najmä na spánok. Na posteli sa odohráva všetko možné, od drobného odpočinku a pohodlného čítania kníh, po reálny spánok.

Bájny ideálny matrac neexistuje, je to len pojem

Každý z nás je iný, takže pre každého je najvhodnejší iný matrac.Čiže to je hlavný dôvod, prečo nie je možné naraziť na ideálny matrac, alebo ten najlepší matrac na trhu. Ak to niekto tvrdí, môže mať pravdu len pre určitý segment zákazníka. Pri výbere je okrem materiálu dôležití aj to, koľko má matrac zón. Zóny sú v podstate úseky matraca, ktoré majú rôznu tuhosť alebo profilovanie. Vzhľadom k tomu, že každá časť nášho tela je inak ťažká, je nutné, aby každá časť matraca bola inak tuhá a inak sa prispôsobovala nášmu telu. Naozaj kvalitný matrac by mal mať aspoň 5 zón s rozdielnou tuhosťou, tie najlepšie mávajú 7 a viac. Rovnako dôležité je aj to, ako kvalitne sú jednotlivé zóny spracované. Vhodná je bodová elasticita a pružnosť, čiže pohyb len tam, kde sa zatlačí a nie na inom mieste, napríklad pre vytláčanie materiálu.

Dôležitá je výška matraca

Čím je vyššia výška, tým sa matrac dokáže lepšie prispôsobiť. Pri štandardnej váhe dospelého človeka by mala byť minimálna výška jadra aspoň 12 cm. Je vhodné počítať s pravidlom, že čím ťažší a väčší človek, tým hrubší matrac by mal mať. Tam kde je rošt postele položený príliš nízko je vhodné používať vyšší matrac na získanie optimálnej výšky postele samotnej.

Matrace ale nezabudnite chrániť

Matrace si zaslúžia ochranu. Pred poliatím, močom, či iným znečistením. pokojne aj pre prípady, kedy v posteli neodoláte raňajkám, káve, čajom a podobne. Chránite na matrace nájdete v časti CHRÁNIČE MATRACOV

Vojdite aj do časti POSTEĽNÁ BIELIZEŇ.

Nazrite tiež na pestrý výber roštov, doplnkov, náhradných dielov do postelí a podobne. Všetko v časti DOPLNKY DO SPÁLNE.